بسم الله الرحمن الرحیم

 

#ه_5

 

وقتی به فقه نظر می کنیم می گویند : فوت کردن به غذا مکروه است، چرا که هوای بازدم که برآمده از درون است، زلال نیست، بلکه از درون رنگ گرفته و غذا را بد طعم و بد مزه می کند.

 

همین هوای بازدمی وقتی به حنجره می رسد، می بینیم نُت های عجیب و غریبی ساخته می شود، همانند آقای عزیزی که نی می نوازد و به توسط انگشت هایش که روی سوراخ های نی می گذارد و برمی دارد، نت ها را ایجاد می کند. وگرنه اگر حنجره و حرکت تارهای صوتی نباشد، تنها صوتی که از دهان انسان خارج می شود به صورت «ه» است و صوت های مختلف نداریم. حالا شاید به دید دقیق علمی همین صوتِ «ه»هم همیشه یکسان نباشد و کمی فرق داشته باشد. اما این حنجره است که به صوت خروجی از حلق رنگ می دهد.

 

بعد از حنجره، هوا به ریشۀ زبان می رسد که در اینجا در هوا موج ایجاد می شود، سپس هوا به دندان ها و کام برخورد می کند که حرف تشکیل می شود و بسته به اینکه به کدام دندان ها یا کدام قسمت کام بخورد حروف مختلف اند: الف، ب، ت، و . . . ، این یک مرحله؛

 

بعد، این حروف با هم ترکیب شده و کلمه تشکیل می شود و کلمه ها کنار همدیگر چیده می شوند و جمله و عبارت به وجود می آید.

 

سبحان الله! ببینید از یک «هِ» چه چیزها ساخته می شود! وچگونه درونها را آشکار میکند!!

 

جالب است که بدانیم که (( ه)) به عدد میشود پنج  و پنج میشود ندای حق , که از پنچ قوای ظاهری و باطنی تنزل میکند و وقتی از دهان به واسطه زبان  شکل می گیرد وخارج میشود رنگ نیات را میگیرد و در لسان بعضی از نفوس، عطر خوش و در بعضی بوی تعفن میدهد !

 

((ه)) پاک ومطهر است چون خدای متعال او را (ها ) نامید یعنی 6 «فِى سِتَّهِ اَیّام یَعْنِى فِى سِتَّهِ اَوْقات» یعنی اسرار هستی را از ((ه)) ظهور دادیم .

 

#دلباخته

نوشته شده در کانال  مشکات ولایت دارالسلام  الهی

لینک کانال https://telegram.me/meshkatehvelayat

دارالسلام الهی

www.meshkatehvelayat.com

 

کانال دارالسلام متفاوت ترین و بروز ترین کانال معرفتی


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد